A D-vitamin-hiány tünetei, szövődményei és kezelése (2024)

2024. február 07.

D-vitamin-hiány pótlása és kezelése vitaminkapszulákkal

A szervezet megfelelő működéséhez sok apró, de funkciójában mégis nagy jelentőséggel bíró dologra kell odafigyelni. A testi és lelki egészség kölcsönhatásban állnak egymással, így amennyire fontos, hogy mentálisan jól kezeljük a külső környezetből érkező atrocitásokat, úgy amivel csak tudunk, a fizikális kiegyensúlyozottsághoz is hozzá kell járulnunk.

E kapcsán a legtöbb, amit tehetünk, hogy kialakítunk egy táplálkozásban, mozgásban gazdag harmonikus bioritmust, odafigyelve a megfelelő vitaminforrások pótlására. Ez alól nem kivétel a D-vitamin-bevitel szabályozása sem, hiszen egy fennálló D-vitamin-hiány számos negatív csapást mérhet az ember egészségére. Ahhoz, hogy a komolyabb problémákat időben el tudjuk hárítani, fel kell ismerni a hiányállapot hátterében lévő tüneteket, és tisztában kell lenni azok szövődményeivel, kezelési módjaival!

A D-vitaminpótlás és –kezelés jelentőségéről

A D-vitamin definiálása nem könnyű feladat. Csoportosítását tekintve, a legtöbb helyen a zsírban oldódó vitaminok közé sorolják. Valójában pedig nem is egy vitaminról, hanem egy vitamincsoport egyik tagjáról, a kolekalciferolról (D3), avagy az ember szervezetének egy ősi kémiai vegyületéről van szó. Ez egy olyan hormonszerű előanyag, amit a szervezet a napfény, pontosabban az UV-fény hatására, a bőrben termelve képes előállítani.

Számtalan kutatás bizonyította már a D-vitamin szerepének fontosságát, épp ezért a hiányának pótlása vagy kezelése nagy jelentőséggel bír. (A két fogalom nem ugyanazt jelenti: vitaminkezelésről beszélünk, hogyha el kell érni az általánosan meghatározott D-vitaminszintet (kb.: 30 ng/ml), és pótlásról, hogyha a cél csupán a szintfenntartás.)

Elsősorban a szakemberek a csontanyagcserében és a csontképződés elősegítésében látják a D-vitamin kiemelkedő rendeltetését, pedig megszámlálhatatlan betegségmegelőző funkciója van. Ha megfelelő mértékben van a szervezetünkben, akkor egyaránt védelmet nyújt a(z):

  • cukorbetegségekkel (különös tekintettel az 1-es típusú cukorbetegségre),
  • vérnyomás problémákkal,
  • érelmeszesedéssel,
  • daganatos megbetegedésekkel (pl.: vastagbél–, emlő– prosztatarák),
  • szív– és érrendszeri betegségekkel,
  • autoimmun betegségekkel,
  • asztmával,
  • vagy szezonális depresszióval szemben.

Gyermekek esetén különösen fontos odafigyelni a megfelelő vitaminpótlásra, mert egy kóros D-vitamin-hiány miatt, a kisebbek súlyos csontdeformitásban szenvedhetnek – ezt nevezi a szakirodalom angolkórnak. Ilyenkor a szervezet számára nincs elég ásványi anyag (pontosabban kalcium és foszfor) biztosítva ahhoz, hogy a csontok képesek legyenek megszilárdulni. Ez a folyamat esztétikailag és fizikailag is azonnal megmutatkozik – a görbe karok és lábak (például az “X” vagy az “O” láb) egyértelműen erre a problémára hívják fel a figyelmet.

A D-vitamin-hiány kialakulásának legfőbb okai

Ahogyan a D-vitamin hiánya számos egészségügyi problémát okozhat, úgy a már meglévő betegségek is csökkenthetik a vitaminszint szükséges mennyiségét. A teljesség igénye nélkül, a következő listában felsorolt kóros állapotok mellett elengedhetetlen a megfelelő D-vitamin-bevitel:

  • csontlágyulás és csontritkulás,
  • krónikus gyulladásos betegségek,
  • máj– és/vagy vesebetegség,
  • súlyos elhízás,
  • diabétesz,
  • laktóz– és/vagy gluténérzékenység.

Emellett a borúsabb, napsütésmentes időszakok is képesek kiváltani a hiányt – hiszen az őszi-téli évszakok éppen a D-vitamin legalapvetőbb, legtermészetesebb és legjótékonyabb forrásától –, a napsugaraktól fosztanak meg minket. Ebből a szempontból ugyanúgy problémát okozhat az olyan munkavégzés is, ami hétközben teljes mértékben elszigeteli az embert a külvilágtól

A vitaminhiány tünetei

A D-vitamin-hiánynak felnőtt– és gyermekkorban is jellegzetes tünetei vannak. A gyermekeknél jelentkező szimptómák kifejezetten gyorsan felismerhetők és árulkodók a görbe végtagokon túl is. Ilyen a puha koponyacsont, a sápadt arcbőr, a szegycsont kidülledése (=tyúkmell), a bordacsontok kidudorodása, a puha csontok és a laza izületek vagy az izzadékonyság is. Utóbbi leginkább akkor feltűnő, amikor egyébként a hőmérséklet vagy az egészségügyi állapot (pl. láz) nem indokolja a fokozott verejtékezést. 

Felnőttek esetén már egy kicsivel nehezebb diagnosztizálni, hogyha nem elegendő a napi vitaminbevitel, ugyanis az ilyenkor jelentkező tünetegyüttes sok minden mással is összefüggésbe hozható. Ennek ellenére, hogyha egyszerre tapasztalod azt, hogy folyamatosan fáradt vagy, újabb és újabb fertőzésekkel és ízületi fájdalmakkal küszködsz, lelassul az anyagcseréd, és egy ideje már a hangulatod is kizárólag melankolikus és depresszív, nagy valószínűséggel szükséged van a D-vitaminszint megemelésére.

D-vitaminszint-vizsgálat: kinek ajánlott és miért?

A D-vitaminszintet befolyásoló tényezők

Az optimális D-vitaminszint egyaránt függ az életkortól, a testsúlytól, az egyéni betegségektől, a sajátos ételtoleranciáktól, a szabadban eltöltött időtől, de még a várandósok esetén is más jelenti a szükséges mennyiséget. A napi általános D-vitamin-kvantitást Nemzetközi Egységben (NE) határozzák meg.

Általános tény, hogy egy felnőtt ember számára 1500-2000 NE szükséges, ami egy túlsúlyos ember esetén már ennek az értéknek a duplája. A csecsemőknél a sztenderd érték 400-1000 NE, gyermekeknél 600-1000 NE, tinédzserkorban 800-1000 NE.

A vizsgálat jelentősége

Ebből már könnyen látszik, hogy a vitaminadagolást nem lehet hasraütés-szerűen végezni, mi több, a legjobb, hogyha egy D-vitaminszint-vizsgálat mellett döntesz! Az ember elsőre azt hiheti, hogy erre semmi szükség, pedig a túlzott D-vitamin-fogyasztás “mellékhatása”, akár veseelégtelenség kialakulását is okozhatja.

Nem meglepő, hiszen a vitaminoknak egy zsírban oldódó típusáról beszélünk, ami túlzott adagolás mellett pillanatok alatt képes felhalmozódni a szervezetben. A vizsgálat épp ezért szinte mindenkinek ajánlott, de van, akinek kis híján kötelező. Utóbbi csoportba tartoznak:

  • az időskorúak, akiket már a csontritkulás veszélye fenyeget,
  • a cukorbetegek, akiknél a D-vitamin hiánya tovább ronthatja a meglévő egészségügyi állapotot,
  • a gyermekek, akiknek a D-vitamin elengedhetetlen az egészséges fejlődéshez és növekedéshez,
  • a kismamák, akik a D-vitaminszint megfelelő szabályozásával megvédhetik gyermeküket a később kialakuló asztmától vagy a különböző allergiás megbetegedésektől.

A pótláshoz több kell egy tudatos étrendnél

A vitaminszint fenntartása azért számít egy külön kihívásnak, mert egy tudatosan összeállított étrend még édes kevés ahhoz, hogy a szervezetünk elegendő D-vitaminnal legyen ellátva. Természetesen, hogyha rendszeresen fogyasztasz halakat (például lazacot, szardíniát, tonhalat stb.), tojássárgát, joghurtokat és D-vitaminnal dúsított narancslét, az szerepet játszik a folyamatban, viszont ez még akkor is csak a vitaminigény 10 vagy 20%-át teszi ki.

A szervezet kiegyensúlyozott működése érdekében a legjobb, hogyha szétnézel a D-vitamint tartalmazó pezsgőtabletták, kapszulák, rágótabletták vagy étrend-kiegészítők között, és midenképp konzultálsz kezelőorvosoddal a vitaminszedés mértékről és adagolásról!

Ajánló

Kapribogyó

Kapribogyó

A szupermarketek hosszú sorai között sétálva időről időre megakad a tekintetünk egy-egy terméken, de az végül sosem kerül be a kosárba. Pedig talán...

bővebben