A különböző szemet érintő betegségek nagyon zavaróak, kellemetlenek tudnak lenni. Ilyen lehet például a kettős látás is, amely általában valamilyen más betegség kísérő tüneteként jelenik meg. Mielőtt részletesen bemutatnánk, hogy mi minden okozhatja, előtte tisztázzuk a fogalmát és különböző formáit. Cikkünkben természetesen a kettős látás tüneteire és kezelési lehetőségeire is kitérünk.
A kettős látás fogalma és fajtái
Akkor beszélünk kettős látásról, ha valaki duplán látja a dolgokat, tehát egy képből egyszerre kettőt lát, úgy, hogy ezek közül az egyik kicsit halványabb. Az ezt kiváltó betegség általában a szemizmokra oly módon hat, hogy a sérült izom nem működik megfelelően, ami miatt nem tud bizonyos irányba elmozdulni, ekkor jelentkezik a kettős látás, másnéven diplopia. A tünet lehet egészen enyhe, de nagyon zavaró is, a háttérben meghúzódó októl függően. Sokan nem tudják pontosan mi az a kettős látás és összekeverik a homályos látással, de fontos tudni, hogy azt már egy másik tünetként tartjuk számon.
A diplopia fajtáit két fő részre oszthatjuk attól függően, hogy mindkét szemet érinti-e a tünet. Ez alapján beszélhetünk egyszemes, illetve kétszemes kettős látásról. Előbbi csak az egyik, utóbbi pedig mindkét szemnél jelentkezik. Azt, hogy az érintett személy melyik fajtájú betegségben szenved, nagyon egyszerűen, az egyik szem letakarásával tudjuk megállapítani.
Mi okozhatja?
A kettős látás okai közt szerepelhetnek egészen apró problémák, de sajnos súlyos betegségek is okozhatják. A kisebb egészségi gondok általában csak átmenetileg okoznak diplopiát. Ilyen a fáradtság, a szem megerőltetése, az alacsony vércukorszint, szemszárazság, vagy a túlzott mennyiségű alkoholfogyasztás. A kettős látás stresszel való kapcsolata is nagyon szoros, de különféle gyógyszerek mellékhatásaként is megjelenhet.
Előfordulhat viszont, hogy tartósan fennáll a kettős látás, ebben az esetben mindenképp tanácsos orvoshoz fordulni, mert komolyabb probléma is meghúzódhat a háttérben. Közvetlen a szemünket érő betegségeknek is lehet tünete a diplopia, például a szaruhártya elvékonyodása esetén vagy szürkehályog következtében. Az agyi eredetű gondok is kihatnak a szemünkre, mint a migrénes fejfájás, agyvérzés, de akár tumor is okozhat kettős látást. Idegi eredetű problémák hatására, de a sokféle tünetet okozó pajzsmirigybetegség, sőt akár a szem görbülete vagy kancsalság következtében is kialakulhat.
A kettős látás tünetei és kezelése
Említettük, hogy a kettős látás leggyakrabban valaminek a tüneteként jelenik meg, azonban a kialakulása további tüneteket is produkálhat. Ilyenek lehetnek például:
- fejfájás
- szédülés
- hányinger
- szemfájdalom
A kettős látás kezelése természetesen a kiváltó ok függvényében történik, azt kell először megállapítani. Ez történhet akár egy egyszerű szemvizsgálattal, de előfordulhat, hogy további képalkotó vizsgálatokra is szükség van. Fontos, hogy megfelelő szakértelemmel rendelkező orvos állapítsa meg a betegséget.
Ha csak átmeneti problémáról van szó, és csak az egyik szem érintett, akkor a szemtapasz használata jó megoldás lehet, hiszen idővel szerencsére magától is helyreállhat. Ezt tartós probléma fennállásakor is lehet alkalmazni, míg a megfelelő megoldásra várunk. Ahogyan a szemromlásra, úgy a diplopiára is készülnek szemüvegek, sőt speciális lencsék is. Ha a szemizmokkal van probléma, akkor az erre előírt, megfelelően végrehajtott szemgyakorlatok segíthetnek. Az is megtörténhet, hogy nem sikerül hosszútávon megfelelően kezelni, ekkor műtétre is szükség lehet.
A kettős látást tehát általában egy másik betegség okozza, ami lehet átmeneti fáradtság, stressz, de sajnos súlyosabb kórkép is. Megelőzésében segíthet a szem rendszeres pihentetése, szűrővizsgálatok beiktatása, vagy egyes tevékenységek közben védőszemüveg használata. Teljesen elkerülni sajnos nem tudjuk, ezért, ha huzamosabb ideig tapasztaljuk, érdemes orvoshoz fordulni. Ha sikerül megállapítani a fennálló problémát, akkor akár tünetmentessé is válhatunk a megfelelő kezelésekkel.