Közismert tény, hogy étkezési szokásaink jelentős hatást gyakorolhatnak egészségünkre. Arról azonban ritkábban hallani, hogy tányérunk tartalma fogaink és ínyünk állapotát is befolyásolhatja. Cikkünkben sorra vesszük, hogy milyen étkezési tanácsokkal szolgálnak a nemzetközi egészségügyi és fogászati szervezetek az akár élethosszig tartó mosolyért!
Lássuk, mit javasolnak a szakértők: így fest egy fogbarát étrend!
Sok eltérő fogápolási tanáccsal találkozhatunk az interneten, sőt akár egymásnak ellentmondó instrukciókba is ütközhetünk. Kétely esetén érdemes fogorvosunkhoz és megbízható tudományos szervezetek betegtájékoztatóihoz fordulni, melyek segítséget nyújthatnak az eligazodásban. Nincs ez másképp a fogbarát étrend esetén sem! Összegyűjtöttük azokat a hasznos étkezési tanácsokat, melyekkel támogatható a fogak és íny egészsége!
Kerüld a túlzott cukorfogyasztást!
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) fogászati tájékoztatója szerint a hozzáadott cukrok alapvető szerepet játszanak a fogszuvasodás kialakulásában. A fogszú akkor alakul ki, amikor a szájban található baktériumok a cukrokat lebontják, savat hoznak létre, amelyek feloldják a zománcot és dentint. A WHO javaslata szerint a napi teljes energiabevitelünk maximum 5-10%-a származhat hozzáadott cukorból, ha szeretnénk minimalizálni a fogszuvasodás kockázatát.
Ügyelj a megfelelő vitamin és ásványianyag-bevitelre!
A fogak és íny egészségének megőrzése érdekében fontos, hogy vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, változatos étrendet kövessünk. Az Európai Bizottság tájékoztatója alapján tudhatjuk, hogy:
- A C-vitamin hozzájárul a megfelelő kollagénképződéshez és ezen keresztül a fogak normál állapotának fenntartásához.
- A D-vitamin hozzájárul a normál csontozat fenntartásához.
Ahhoz, hogy ezeket a mikrotápanyagot a szükséges mennyiségben biztosíthassuk szervezetünk számára, fontos, hogy elegendő zöldséget, gyümölcsöt, magvakat, hüvelyeseket és teljes kiőrlésű gabonaféléket fogyasszunk. Szükség esetén, fogorvosunk tanácsára további étrend-kiegészítők segíthetnek a kívánt mennyiség elérésében.
Ne hanyagold a proteindús ételeket!
Szintén az Európai Bizottság tájékoztatása alapján tudhatjuk, hogy a fehérje hozzájárul a normál csontozat fenntartásához. Így fontos szerepet játszik a fogak egészségének megőrzésében. A pontos fehérjeszükséglet jelentős eltérést mutathat személyenként és az olyan tényezők, mint életkor, testtömeg, nem, fizikai aktivitás mind befolyásolhatják.
A National Academy of Medicine általános tájékoztatója szerint 0,8 gramm / testsúlykilogramm mennyiségű proteint érdemes fogyasztani. Ez azt jelenti, hogy egy 60 kilogramm tömegű nő számára körülbelül 48 gramm, míg egy 80 kilogrammos férfinak körülbelül 64 gramm protein jelenti az ideális napi mennyiséget. Hogy miből vigyük be mindezt? A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által megosztott hírlevélben az alábbi fehérjeforrásokról olvashatunk:
“Állati eredetű fehérjét tartalmaznak a húsok, halak, tojás, tejtermékek, míg a növényi fehérjeforrások a hüvelyesek, az olajos magvak, gabonák és álgabonák.”
Rágj rendszeresen cukormentes rágógumit!
Szívesen rágózol? Jó hírünk van: ez segíthet a fogaid egészségének fenntartásában. Meglepően hangzik, de igaz: a cukormentes rágógumi használata hozzájárul a fogak mineralizációjának fenntartásához. Fontos, hogy kizárólag az édesítőszerrel készült, zéró cukrot tartalmazó rágógumik használata javasolt.
Bár fontos a fogbarát étrend követése, korántsem elegendő!
Habár a fogbarát étrend követése sokat segíthet, ennél jóval többre van szükségünk az akár élethosszig tartó mosoly megőrzése érdekében. Nem hanyagolható el az alapos és rendszeres fogápolás, illetve a fogászati rutinvizsgálatokon való részvétel. Ez utóbbiban nyújthat segítséget Dr. Németh Bálint és csapata. Legyen szó rutin ellenőrzésről, fogágybetegség kezeléséről, fog implantátum beültetéséről vagy akár esztétikai kezelésekről, a fogászat és szájsebészet területén több mint két évtizedes tapasztalattal rendelkező Dr. Németh Bálintra minden esetben számíthatsz!