A spirulina egy hatalmas tápértékű természetes növény.
Rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, emellett pedig növényi fehérjében is kimondottan gazdag.
Nem hiába lett a világ egyik legnépszerűbb táplálékkiegészítője.
De pontosan mi is a spirulina, mi a hatása, vannak-e mellékhatásai, és milyen formában fogyasztható?
A spirulina alga
A spirulina nem más, mint egy sósvízi alga.
Eredetileg a dél-amerikai és dél-afrikai tavakban fedezték fel, de ma már rengeteg helyen termesztik.
Ennek oka a spirulinát övező óriási népszerűség.
Már az aztékok is fogyasztották, de a népszerűségében a nagy ugrást az hozta meg, hogy a NASA beválasztotta azon élelmiszerek közé, amelyeket az űrhajósok fogyasztanak.
100%-ban természetes, 60-65% fehérjét tartalmazó növény.
Emellett nagyon gazdag B-vitamin, magnézium és vas forrás. De szinte minden más fontos tápanyagot tartalmaz kisebb-nagyobb mennyiségben, amire egy embernek szüksége lehet.
De pontosan hogyan hat az emberi szervezetre?
Spirulina alga hatása
Az oxidáció köztudottan képes roncsolni az emberi sejteket és a DNS-t, ami hozzájárulhat a krónikus gyulladáshoz a szervezetben. Ebből pedig rengeteg betegség alakulhat ki.
A spirulina alga ismert hatása, hogy véd az oxidációs folyamatok ellen, ugyanis erőteljes antioxidánsként tartják számon.
Az állatokon végzett kísérletek igazolták, hogy képes csökkenteni a rákos megbetegedések esélyét, vagy ha már megtörtént a megbetegedés, akkor a tumor méretét.
De a vérnyomást is csökkentheti nagyobb adagok fogyasztása esetén, illetve a vérszegénységben szenvedőknek is segítséget tud nyújtani.
Az allergiában szenvedőknek jó hír lehet, hogy a spirulina hatásai között tartják számon az allergiás tünetek csökkentését is.
Képes csökkenteni a “rossz” koleszterint, azaz az LDL-t is.
A listát még folytathatnánk, mert még számos más pozitív hatása van – tehát bizonyított, hogy a spirulina alga igen kedvező hatással van a szervezetre.
De vajon mik a mellékhatásai?
A spirulina alga mellékhatásai
A spirulinával kapcsolatban gyakori érv, hogy még nincs elég kutatási eredmény, mert kevés idő telt el a kereskedelmi forgalmazása óta, és több időre van szükség ahhoz, hogy kiderüljenek a negatív hatásai.
Ezenkívül tartalmazza a fenilalanin nevű aminosavat, amelyet a fenilketonuriában szenvedő betegek nem fogyaszthatnak, ugyanis az ő szervezetük nem képes lebontani a fenilalanint.
Az előírt adagolást betartva a kutatások szerint biztonságos a fogyasztása, de előfordulhatnak mellékhatások akár a normál adag mellett is. Ilyen kellemetlen mellékhatás lehet például a hányinger.
Mivel a hétköznapi táplálkozásunknak nem képezi részét, ezért leginkább táplálékkiegészítőként szedhető – de milyen formában?
Fogyasztása
Ahogy korábban említettük, az egyik legnépszerűbb táplálékkiegészítő készítmény.
Éppen ezért szinte minden formában kapható, létezik:
- spirulina alga por
- spirulina tabletta
- alga kapszula
Ez azért jó, mert szinte bármivel fogyasztható.
Hozzáadható ételekhez, smoothiehoz – de akár szimplán egy pohár vízzel öblítve is fogyasztható.
A spirulina ára aszerint alakul, hogy milyen formában kívánjuk megvásárolni.
A por olcsóbb, de erőteljes íze van, míg a kapszula és tabletta drágább, de cserébe íztelenül és és az adagok pontos kimérése nélkül szedhető.
Az optimális adagolása minden készítményen rajta van, de általánosságban elmondható, hogy 1-3 gramm a javasolt, hatékonyság szempontjából pedig 1 és 8 gramm között van az a mennyiség, ami még biztonságos és pozitív hatással lehet az emberre.
Összefoglalás
A spirulina az egyik legegészségesebb zöld alga a világon.
Éppen ezért nagyon népszerű, de a grammra leosztott ára drága.
A szedésének rengeteg pozitív hatása van – ugyanakkor előfordulhatnak mellékhatások is.
Sokat elmond róla, hogy a NASA is felvette az űrhajósok által fogyasztott ételek közé.
Ha fontos az egészséged, és szeretnél körülnézni milyen kiegészítők érthetőek el még ebben a kategóriában, látogasd meg a Scitec vitamin és ásványi anyagokat összegyűjtő oldalát.